Velayette Devrim Gibi Karar
25 Aralık 2017

Velayette Devrim Gibi Karar

Anne Babaya Ortak Velayet Hakkı!

25 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe giren kanunla “ya şundadır ya bunda, helvacının kızında” dönemi Bitti! Tekirdağ’ın Çorluilçesinde bir çift boşanmaya karar verdi! Ne mi oldu? Adliye koridorlarında çocuğun bir pinpon topu gibi bir o yana bir bu yana çekiştirile çekiştirile algısının, yargısının, psikolojisinin bozulduğu, annenin kolundan babanın bacağından çekerkendeğil çocuğun üstün yararını düşünmek bir yana fiziksel sağlığının bile hiçe sayıldığı döneme, yalıtımı kuvvetli yeni nesil bir sünger çekildi.

Mahkeme kararı aynen şöyledir; Somut olayda her ikitarafın da velayet hakkından vazgeçmek istemediği yüksek bir bilinçle istenmişse,boşanmak isteyen bir anne baba çocuğun psikolojisi için harika bir durumdur. Hazırladıkları protokolde çocukların ne zaman ve ne kadar süreyle kimin yanındakalacaklarını belirledikleri ve giderlere de beraber katılmak istedikleri, ortak velayet talebinin “Küçüklerin yüksek menfaatini ve güvenliğini tehlikeye düşürecek bir şekilde değil” fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olumlu katkı sağlayacak şekildedüzenlendiği anlaşma şartlarının tümünün mahkememizce de uygun bulunduğu anlaşıldı.’

Artık evliliğin boşanmayla sonlanması durumunda ortak velayet asıl olup; velayetin eşlerden birine verilmesi “İstisna”olacaktır. Yani eşler evliliğin sona ermesi durumunda, çocukları ile ilişkilerinde medeni haklar ve sorumluluklardan eşit şekilde yararlanacaklardır. Ve tabii ki ‘çocuğun güvenliğine ve üstün yararına’ aykırı olmadığı müddetçe…

Yani velayeti alan tarafın, çocuğu sanki ödül oyunu kazanınca tek eliyle kaldırdığı bir kupa gibi gördüğü, karşı tarafı cezalandırmak için çocuğu babasından veyahut annesinden mahrum bıraktığı Tekli Velayet Sistemiartık bir istisna sayılıyor.

İyi uygulanan bir ortak velayet sistemiyyle yıkılmış bir yuvanın ardından İcra Dairesi marifetiyle çocuğunu görebilen gözü yaşlı bir anne baba ve enkazın en altında kalmışbir çocuk görmeyeceğiz. Ortak velayet yönünde Yargıtay kararları da gelmeye başladı. Hukukumuza ve milletimize hayırlı olsun.