Adana Boşanma Avukatı Ücretleri Ne Kadar?
21 Ocak 2019

Adana Boşanma Avukatı Ücretleri Ne Kadar?

Boşanmaya karar vermiş çiftler, boşanma sürecini hukuki ve psikolojik olarak hatasız atlatmak adına,çoğu zaman, öncelikle alanında uzman bir​ boşanma avukatı ​arama eğilimine girerler. Adana Boşanma Avukatları ​aramalarında Adana, Türkiye’nin % 7 sini oluşturmaktadır. Boşanma davalarında, diğer tüm davalarda olduğu gibi,her yıl baroların tavsiye edilen ücret tarifelerinden yola çıkarak bir ücret bildirmek doğru olacaktır. 

Adana Boşanma Avukatları ​ önlerine gelmiş bir boşanma davasında müvekkile ücret beyan ederken bu tavsiye edilen ücret tarifesinde faydalanır. 

Tavsiye edilen ücret tarifelerinde ​Adana Aile Mahkemelerinin ​alanına giren  bazı davaların karşılığında avukata ödenecek tutar yazılmaktadır.Bu tarifenin amacı müvekkil ile avukat arasındaki GÜVEN ilişkisinin yara almaması adına  avukata rehberlik etmektir. Bilindiği üzere avukatlık mesleği bir hizmet mesleğidir ve avukatlar fikirlerini, emeklerini ve mesailerini satarlar.Dolayısıyla  avukatlar, ​avukatlık ücreti​ belirleme konusunda kimi zaman zorlanmaktadırlar. 

Hal böyle olunca her ilin barosu, her yıl revize ederek,(yenileyerek)  tavsiye edilen ücret tarifesi yayınlamakta, bu ücret tarifesi avukata rehberlik etmekte, müvekkil ile avukatın arasındaki hukuki iş ilişkisini desteklemektedir. 

Adana boşanma avukatları​boşanma davası ücretleri ve masraflarını ( Boşanma Davası Ücretleri ve Masrafları  İle İlgili Ayrıntılı Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ) belirlerken tavsiye edilen ücret tarifelerini, müvekkil ile paylaşıp, ücret üzerinde müvekkil ile müzakereler yapıp, kendi aralarında kararlaştırdıkları ücret konusunda anlaşarak, dosyayı devralıp, sağlıklı ve hukuka uygun bir şekilde takip ederler.Avukat işi devralmadan önce Müvekkil ile aralarında bir ​avukatlık ücret sözleşmesi ( avukatlık ücret sözleşmesi örneği için TIKLAYINIZ)  ​imzalarlar.Bu sözleşmede avukatın hak ve yükümlülükleri ile müvekkilin hak ve yükümlülüklerinin yanında  kararlaştırılan ücret ile ilgili de ifadeler yer alır. Avukatlık ücret sözleşmesinde​ kararlaştırılan bu meblağ daha sonradan artırmak veya azaltmak şeklinde değiştirilemez. Daha sonra koşullar değişirse, değişen koşullara uygun olarak yeni bir iş veya dava ikame etmek durumu hasıl olursa, oluşan yeni dava veya iş için müvekkil ve avukat aynı olsa dahi yeniden avukatlık ücret sözleşmesi ikame edip, imzalamak gerekecektir zira her dava ve iş kendine özel kurallarla ve yöntemlerle yönetilmelidir.