Adana Boşanma Avukatı
8 Ocak 2020

Adana Boşanma Avukatı

ADANA BOŞANMA AVUKATLARI

Adana da boşanma avukatı arayanların sayısı gün geçtikçe artarken, avukatlık mesleğinde uzmanlık alanları her ne kadar kalın çizgilerle belirtilmiş olmasa da, meslekte branşlaşma yoktur demek artık yanlış olacaktır.Zira, müvekkil adayları, Türkiye’nin herhangi bir ilinde veya Adana ilinde boşanma avukatı ararken, Adana en iyi boşanma avukatı, Adana da en iyi boşanma avukatı, Uzman boşanma avukatı olarak arama yapmaktadır.Her ne kadar,bu gibi sıfatlar mesleğimizin doğasına aykırı olsa da yaşadığımız çağda her mesleğin bir uzmanlığı olduğunu, insanların bu nedenle, avukatlık mesleğinde de bu sıfatların geçerliği olduğunu düşünerek alanında uzman avukat arayışı içine girdiğini anlamakta fayda vardır.Bununla birlikte en önemli nokta  hukuki açıklama içeren tüm yazıların her cümlesinin dikkatle yazılmış olması ve okuyucuya doğru bilgi vermesidir.

BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR?

Boşanma kararı konusunda kararlı olan çiftler öncelikle, anlaşmalı boşanma davası  veya çekişmeli boşanma davası konusunda karar vermiş olmalıdırlar.Zira her iki dava türü birbirinden çok farklı olup herhangi bir hak kaybı olmaması için  dikkatle takip edilmelidir.

Boşanma davası çekişmeli bir boşanma davası ise çekişmeli boşanma davası dilekçesi ile anlaşmalı bir boşanma davası ise anlaşmalı boşanma davası dilekçesi ve bir anlaşmalı boşanma protokolü ( anlaşmalı boşanma protokol örneği için TIKLAYINIZ) ile açılır.

Boşanma davası nasıl açılır? Çekişmeli boşanma davası dilekçe örneği.Anlaşmalı boşanma protokol örneği.Adana  boşanma avukatı.

AVUKATSIZ BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR?

Türk Hukuku’nda avukat bulundurma zorunluluğu YOKTUR.Bu sebeple boşanmaya karar vermiş her birey,avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi veya avukatsız çekişmeli boşanma dilekçesi yani avukatsız boşanma dilekçesi ile birlikte bir avukata vekalet vermeden de boşanabilir.

ADANA BOŞANMA AVUKATLARI ÜCRETLERİ NELERDİR?

Boşanma davası ücretleri her yıl Türkiye Barolar Birliği’nin yayınladığı tarifede belirlenir. Boşanma avukatı ücretleri, boşanma davası eğer anlaşmalı ise anlaşmalı boşanma avukatlık ücreti, çekişmeli ise çekişmeli boşanma avukatlık ücreti olarak ayrı ayrı olarak tarifede belirtilmiş ise de bu ücretler avukat ile müvekkil arasında konusulup kararlaştırılacak bir konudur.(2020 BOŞANMA DAVASI AVUKATLIK ÜCRET TARİFESİ İÇİN TIKLAYINIZ) Tbb’nin avukatlık ücret tarifesi avukatlara tavsiye niteliğindedir.

AVUKATSIZ BOŞANMA DAVASI AÇMA  ÜCRETİ NEDİR?

Avukatsız boşanma davası açmak demek bir avukata avukatlık ücreti ödemenin dışında, bir boşanma davası için gereken harç ve masrafların yatırılması demektir.Böylelikle bir boşanma davası açabilmek için boşanma davası harç ücreti ( başvuru harcı ve peşin harç ) ve her boşanma davasına özel belirlenecek olan masrafların yatırılması yeterlidir.

Boşanma davası harç ücreti 2020 yılında başvuru harcı 54,40 TL, peşin harç ise yine 54,40 TL  olarak belirlenmiştir.Özet olarak Boşanma davası açma ücretleri;harçlar,tebligat ve dosya masraflarıdır.

BOŞANMA DAVALARI NE KADAR SÜRER?

Boşanma davalarının başlayıp bitebileceği net bir süre zarfı yoktur.Her bir boşanma davasının içeriğine göre bu süre değişkenlik gösterir.Ancak çekişmeli boşanma davaları anlaşmalı boşanma davalarına göre nispeten daha uzun sürmektedir.

BOŞANMA DAVALARI NEREDE AÇILIR?

Boşanma davalarının görüldüğü mahkemeler yani boşanma davalarında görevli mahkemeler Aile Mahkemeleridir.(Adana Aile Mahkemelerinin adresleri için TIKLAYINIZ) Aile mahkemelerinin olmadığı il ve ilçelerde ise görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir.